informacjeHISTORIA

Automobilklub Rzemieślnik powstał w roku 1975 jako Autoklub Rzemieślnik, przy Cechu Rzemiosł Motoryzacyjnych w Warszawie. Prezesem - założycielem był Mirosław Krawczyk, osoba znana i poważana w kręgach warszawskiego rzemiosła motoryzacyjnego, w owych czasach także działacz Stronnictwa Demokratycznego, Prezes Krawczyk zgromadził wokół siebie grupę osób zainteresowanych spor tami motorowymi, stąd, tradycyjnie, właśnie sport leży w centrum zainteresowania Klubu, co zapisano później w jego statucie. A związki z rzemiosłem? Wtedy czynnym miłośnikiem sportów samochodowych musiał być, prawie z definicji, rzemieślnik, najczęściej również działający w branży samochodowej. Powiązania z Cechem pozwoliły na uzyskanie niewielkiego lokalu, mieszczącego się przy ulicy Podwale, w którym można było prowadzić, prawie amatorsko wspieraną głównie entuzjazmem członków, działalność klubową. Przyznajmy że pierwsza grupa członków i zawodników Rzemieślnika wywodziła się z zasłużonego Automobilklubu Warszawskiego (obecnie Automobilklubu Polski), w którym nie potrafili oni zrealizować swych ambicji. A więc mieszanka wizji Prezesa Mirosława Krawczyka, życzliwości warszawskiego Cechu Rzemiosł Motoryzacyjnych i niezadowolenia kilku członków Automobilklubu Warszawskiego stworzyła podwaliny pod jeden z najważniejszych klubów motorowych w Polsce. Automobilklub Rzemieślnik przez te 37 lat stał się organizacją, bez której krajowa scena sportów samochodowych z pewnością nie wyglądałaby tak jak dzisiaj.
W roku 1982 Automobilklub Rzemieślnik uzyskał osobowość prawną jako odrębne stowarzyszenie. Od tej daty nic nie łączy go z rzemiosłem prócz tradycyjnej nazwy. Zmienił też siedzibę - początkowo korzystał z lokalu przy ulicy Świętokrzyskiej (który wykorzystuje do dziś), potem zaś przejął znacznie większe pomieszczenia przy ulicy Żytniej. W roku 1990 Autoklub przemianowano na Automobilklub. Automobilklub Rzemieślnik jest od połowy lat osiemdziesiątych członkiem zwyczajnym PZM. Zapyta ktoś, jakim sposobem względnie młody klub tak szybko stał się jednym z najbardziej liczących się w większości dyscyplin krajowego sportu samochodowego? Odpowiedź jest prosta; Automobilklub Rzemieślnik jest jedyną w Polsce organizacją poświęcającą wszystkie swe dochody rozwojowi wszelkich form sportu samochodowego. Dochody te w przeważającej części pochodzą z prowadzenia największej w Polsce giełdy samochodowej - na terenie byłego lotniska w Słomczynie pod Grójcem. Obecnie miejsce na którym odbywa się co niedziela giełda oraz przyległe części lotniska są własnością Automobilklubu, co daje nam wielką swobodę działania i pozwala myśleć o rozwoju w wielu dziedzinach. Wspomnijmy jeszcze tylko, że przed giełdą w Słomczynie Rzemieślnik prowadził w latach 1986-1991 giełdę na terenach lotniska Bemowo w Warszawie, przy ulicy Powstańców Śląskich. Ten, jak się okazuje bardzo słuszny „giełdowy" pomysł na zarabianie pieniędzy zawdzięczamy głównie właśnie Prezesowi Mirosławowi Krawczykowi.

By zakończyć kwestie historyczne - Mirosław Krawczyk był Prezesem Zarządu Rzemieślnika do roku 1994, a obecnie pełni dożywotnio funkcję Prezesa Honorowego Klubu. W latach 1994 - 1998 Prezesem zarządu był znany działacz PZM, były zawodnik rajdowy, Grzegorz Lewandowski. Po nim, na jeden rok, funkcję tę przejął były zawodnik motocyklowy pilot rajdowy i kierowca wyścigowy, Andrzej Wodziński. Później Prezesem  był również działacz PZM, Piotr Tonderski.

Obecnie Prezesem Automobilklubu Rzemieślnik jest zawodnik wyścigowy Sebastian Kołakowski.

 

kalendarz imprez klubowych
4
Lipca2024
- ROK CUP Poland
<< Czerwiec 2024 >>
P W S C P S N
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

imprezy zakończone:

zak. 9/6/2024

zak. 26/5/2024

zak. 12/5/2024

zak. 5/5/2024
Zawodnik Automobilklubu Rzemieslnik:
Autodrom Słomczyn


Najnowsze galerie na stronie ak-rzemieslnik.pl:

6 runda ROK CUP POLAND (29-30.07.2023)
Kartingowe Mistrzostwa Polski - 2 runda (22-23.07.2023)
4 runda Mistrzostw Polski Rallycross (8-9.07.2023)


© Automobilklub Rzemieslnik 2010 - 2019